9 marca 2015 08:10

Finał Lodowego Pucharu Świata dla Petry Klinger i Radomira Proszczenko

W ten weekend w Kirowie miały miejsce ostatnie zawody tegorocznego Lodowego Pucharu Świata. W konkurencji na prowadzenie najlepiej na rosyjskiej ziemi poradzili sobie Petra Klinger i Radomir Proszczenko, ale Puchar Świata powędrował do Maksima Tomiłowa i Angeliki Rainer.

Petra Klingler idzie po zwycięstwo (fot. Eugenia Aleksiejewa)

W zawodach walczyła nasza reprezentantka, Olga Kosek. Niestety był to jej najgorszy start w sezonie. Olga zajęła w Kirowie 25. miejsce. Ale dzięki wcześniejszym dobrym wynikom nasza zawodniczka ostatecznie w tegorocznej rywalizacji pucharowej uplasowała się na 15. pozycji.

W zawodach zwyciężyła Szwajcarka Petra Klinger pokonując Rosjankę Nadieżdę Galliamową i Koreankę Shin WoonSeon.

Te ostatnie pucharowe zawody w sezonie w rywalizacji pań decydowały o ostatecznej kolejności na podium. I trzeba przyznać, że panie poszły „łeb w łeb”. Różnice pomiędzy pierwszymi trzema zawodniczkami w Pucharze to kilka punktów!

Podium Pucharu  Świata 2015: 1. Angelika Rainer, 2. Petra Klinger, 3. HanNaRai Song

Podium Pucharu Świata 2015: 1. Angelika Rainer, 2. Petra Klinger, 3. HanNaRai Song

Ostatecznie, mimo słabszego startu w Kirowie – dopiero 13. miejsce, wywalczoną w poprzednich rundach przewagę utrzymała Włoszka Angelika Rainer (357 pkt.). Na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji „wskoczyła” triumfatorka tych zawodów Szwajcarka Petra Klinger (353 pkt.), a brązem musiała zadowolić się otrząca dziaby na złoto Koreanka HanNaRai Song (347 pkt.).

Radomir Proszczenko najsilniejszy w Kirowie (fot. Eugenia Aleksiejewa)

W rywalizacji męskiej najsilniejszy okazał się reprezentant gospodarzy, Radomir Proszczenko. Zresztą męskie finały zdominowali Rosjanie – 6. zawodników w finale i pierwsze 4. miejsca. Na drugim miejscu znalazł się Maksim Tomiłow a na trzecim Nikołaj Kuzowlew.

Radość zwycięzców PŚ 2015: 1. Maksim Tomiłow, 2. HeeYong Park, 3. Aleksiej Tomiłow

Wśród panów ostateczna kolejność w Pucharze był już w zasadzie jasna przed zawodami. Rosjanin Maksim Tomiłow zwyciężył w czterech pierwszych edycjach Pucharu Świata i nikt nie był w stanie odebrać mu końcowego zwycięstwa. Nie zdarzyła się też katastrofa Koreańczykowi HeeYong Parkowi, który utrzymał drugą pozycję i nie dał się wyprzedzić bratu Maksima, Aleksiejowi Tomiłowi.

W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata na 58. miejscu znalazł się także nasz reprezentant Alexander Sharman. Pozycja odległa, ale Alek startował tylko w dwóch edycjach Pucharu, a punkty udało mu się wywalczyć w Champagny.